Friday, 16 November 2018

SoundOut Set list


SoundOut Set List 
Program 2019

Saturday 2nd February

Afternoon:   Session 1  (1pm - 5pm)

1:00     
Millie Watson: organ/piano/percussion, Canberra 
Rhys Butler: alto Sax, Canberra
Richard Johnson: wind instruments, Canberra

1:50     
Solo: Monika Brooks piano solo, Blue Mtns

2:20
Brodie McAlister: trombone, Brisbane
Hannah Reardon-Smith: flute Brisbane

3:00    
SOLO  Pierre-Yves Martel: viola da gamba / objects , Quebec 
3:40       
Brian McNamarra: invented instruments/ Electronics, Canberra
Lenny Preston: percussion, Canberra
Marlene Radice: Clarinet/ Electronics, Canberra 

4:20 
Laura Altman: Clarinet, Sydney
Melanie Herbert: violin, Sydney

Saturday Evening:  

Session  2   (7pm - 11:30pm)

7:00   
Cor Fuhler: piano, Sydney
Millie Watson Organ, Canberra
Monika Brooks: Accordion, Blue Mtn

7:50    
Astronomical Unit:
Christian Marien: drums, Germany
Clayton Thomas: Bass, Sydney
Matthias Müller: trombone, Germany
8:40   
Solo: Birgit Ulher: trumpet , radio, speaker, objects,   Germany 

9:20   
Jim Denley: wind instruments Sydney
Melanie Herbert: violin Sydney
Pierre-Yves Martel: viola da gamba / objects , Quebec 
10: 10
SoundOut Collective
of the day/nights performers


Sunday 3rd February
Afternoon: 
Session  3  (1pm - 5pm)

1:00     
SoundOut brass & wind octet:  (conduction by Clayton Thomas)
Altman / Butler/ Denley / Johnson / McAllister / Muller / Reardon-Smith / Radice

1:50    
SOLO Niki Johnson: percussion

2:40 
Brian McNamarra: invented instruments/electronics
Cor Fuhler: piano
Lenny Preston: drums
Melanie Herbert: violin

3:30   +
Jim Denley: wind instruments Sydney 
Christian Marien: drums, Germany
4:10     
Clayton Thomas bass solo
4:40
Rhys Butler: alto sax solo

Sunday Evening: 

Session 4    (7pm - 11:30pm)

7:00   
Birgit Ulher: trumpet , radio, speaker, objects, Germany
Millie Watson: piano, organ, sound objects, Canberra
Pierre-Yves Martel: viola da gamba / objects , Quebec 
Richard Johnson: wind instruments – Canberra
7:45 +    
SUPERIMPOSE
Christian Marien: drums, Germany
Matthias Müller: trombone, Germany
 
8:35
Hannah Reardon-Smith: Flautist, Brisbane
Laura Altman: clarinet, Australia
Lenny Preston: drums, Canberra
Rhys Butler: Alto Sax, Canberra
9:10 + 
SOLO:  Jim Denley: wind instruments Sydney
9:40    +
Brodie McAllister: Trombonist, Brisbane
Marlene Radice: clarinet, Canberra
Monika Brooks: accordion, Sydney
10:20  
Collective Improvisation (all Performers from the two days)



1 comment:

  1. Hello everyone..Welcome to my free masterclass strategy where i teach experience and inexperience traders the secret behind a successful trade.And how to be profitable in trading I will also teach you how to make a profit of $12,000 USD weekly and how to get back all your lost funds feel free to email me on(brucedavid004@gmail.com) or whataspp number is +22999290178

    ReplyDelete

SoundOut 2019 International Festival of Improvised and Experimental Music #10

Due to a major funding shortfall we are running a Go-fund-me campaign to raise the necessary funds for our 10th Year: See l...